02.04.2023r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NIEDZIELA PALMOWA

02.04.2023 r.

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Liturgia Niedzieli Palmowej z procesją rozpocznie się o godz: 12:00.

2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować!

3. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali po Mszy Świętej o godz. 9:00.

4. Ze względu na liturgie Wielkiego Tygodnia Msze Św. o godz: 18:00.

5. Okazja do Spowiedzi Św. w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę po Mszy Św

6. W poniedziałek, po wieczornej Mszy Św. około 18:00 proszę o  udekorowane świątyni.

7. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

8. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Potem pół- godzinna Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy.

9. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W godzinie Śmierci Jezusa, miłosierdzia Bożego (godz: 15:00) w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. Od godz: 17:00 do wieczornej liturgii o godz: 18:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Po liturgii – adoracja Pana Jezusa w grobie przez pół godziny od za kończenia nabożeństwa.

10. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz: 9 00 do 12.00. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Święcenie potraw od godz: 9:00 do 12:00 co 30 minut. Jest to czas upamiętniający wstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Warto w tym dniu zachować Post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

11. W sobotni wieczór o godz: 18:00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa. Prosimy o zabranie świec na liturgię, asystę do baldachimu, straży pożarnej oraz zabranie chorągwi na Procesję Rezurekcyjną. Pamiętajmy o ognisku.  Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zachęcamy do licznego udziału wszystkich Parafian.

12. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Św. o godz: 6 00 rezurekcja,

9 00 i 1100, w Poniedziałek Wielkanocny wg porządku niedzielnego.

13. Święta miną szybko. Zrobi się cieplej i było by dobrze zrobić porządek na placu przy kościele. Dlatego  zapraszam 15 kwietnia o godzinie 9 00  po dwie trzy osoby z każdej miejscowości.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.