17.03.2024r

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

17.03.2024 r.

1. W piątą niedzielę czasu paschalnego przygotowania zmienia się charakter tego okresu na bardziej pasyjny, co ukaże nam liturgia najbliższych dni, a ponadto podtrzymywany w naszej ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży.

2. Do świąt paschalnych pozostało coraz mniej czasu, już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy: spowiedź święta przedświąteczna daje nam możliwość doświadczenia uzdrawiającej i przebaczającej mocy Pana. Znajdźmy czas, aby skorzystać z tego czasu łaski.

3. W Okresie Wielkiego Postu Droga Krzyżowa odprawiana jest w piątki o godz. 17.30. Gorzkie Żale odprawiamy w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 9.00. Za udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach można uzyskać, raz w tygodniu, odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

4. W środę, po Mszy Św. wieczornej zbiórka osób zbierających na odnowę elewacji.

5. We wtorek będziemy przeżywali uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła powszechnego. Na Mszę Św. zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców, mężów i synów, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, gdyż pragniemy się modlić w ich intencji, by ich Patron, Święty Józef, wypraszał im moc błogosławieństwa Bożego.

6. Cieszę z dobrego przebiegu wczorajszego Wielkopostnego dnia skupienia i spowiedzi. Niestety, w tym dniu uczestniczyła bardzo mała grupa parafian.        ( Na dwóch Mszach było 79 osób) Ci obecni skorzystali z sakramentu pokuty odbywając spowiedź przedświąteczną. Pomagało nam 4 spowiedników, proboszczów i wikariuszy z parafii, z naszego dekanatu. Opiekę nad plebanią i gośćmi Parafii: rekolekcjonistą i księżmi spowiednikami, sprawowali tym razem Parafianie z Nowej Wsi Instytut. Nasi goście zostali dobrze nakarmieni i ugoszczeni i wyjechali z dobrymi wspomnieniami. Mam nadzieje, że chętnie będą przyjeżdżali nam pomagać w przyszłości. Dziękuje z posprzątanie kościoła przez mieszkańców Rytomoczydeł.

7. Przyszła niedziela to już Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień. Liturgia Niedzieli Palmowej z procesją rozpocznie się o godz: 12:00. Po odczytaniu Ewangelii i poświęceniu palm uroczystą procesją rozpocznie się Liturgia Mszy św. Dzieci, młodzież i dorosłych zachęcamy do zrobienia palm na procesję.

8. W tym roku, jak ogłaszałem wcześniej, Grób Pana Jezusa ubiera część Nowej Wsi przy straży, a ciemnicę jak w ubiegłych latach – dzieci z rodzicami pierwszokomunijnymi.