18.12.2022

IV NIEDZIELA ADWENTU

18.12.2022

1. Dziś czwarta – ostatnia niedziela Adwentu. Wykorzystajmy te kilka dni adwentowego oczekiwania na duchowe przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

2.    Bardzo się cieszę z dobrego przebiegu wczorajszego Adwentowego dnia skupienia i spowiedzi. Cieszę się, że skorzystaliście z sakramentu pokuty odbywając spowiedź przedświąteczną. Pomagało nam 4 spowiedników, proboszczów i wikariuszy z parafii, z naszego dekanatu.

3.    Opiekę nad plebanią i gośćmi Parafii: rekolekcjonistą i księżmi spowiednikami, sprawowali tym razem Parafianie z Rytomoczydeł. Nasi goście zostali dobrze nakarmieni i ugoszczeni i wyjechali z dobrymi wspomnieniami. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za tę pomoc podczas rekolekcji adwentowych. Dzięki pracy i wysiłkowi, podjętym przez życzliwych Parafian z  Rytomoczydeł, nasi goście zostali godnie przyjęci i mam nadzieje, że chętnie będą przyjeżdżali nam pomagać w przyszłości.

4. W najbliższych dniach będziemy przeżywali uroczystości Narodzenia Pańskiego! W nadchodzącą sobotę Wigilia, która w kalendarzu liturgicznym rozpoczyna okres Narodzenia Pańskiego, a potem kolejne świąteczne dni. Czy jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku do nich przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia tej Dobrej Nowiny innym.

5. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

6. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ubogich i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste! Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

7. W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Pasterka w naszym kościele o godz: 22:00. W  dzień Bożego Narodzenia Msza Św. o godz. 900 ,1100,1200W dzień św. Szczepana, tradycyjnie drugi dzień Narodzenia Pańskiego, Msze św. o godz.: 900 i 1100,1200

8. . Są jeszcze do nabycia opłatki (ofiara dowolna).

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy otwartości na przychodzącego Pana, posłuszeństwa Jego zbawczej woli oraz gorliwego wypełniania codziennych obowiązków

Kolęda

27 12. 2022 BRZEZINKI