19.11.2023r

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

19.11.2023 r.

1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowione w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

2. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś wspominając tamto Ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Bogu i szukania Jego woli.

3. Zaś w środę, 22 listopada, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, kościelnych zespołów wokalno-muzycznych.

4. Z wolna zbliżamy się do końca obecnego roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 26 listopada, to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed kolejnym Adwentem. Po Mszy Św. o godz.: 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i akt oddania Chrystusowi Królowi Wszechświata.

5. Podczas nabożeństwa po Mszy Św. o godz. 12.00, w przyszłą niedzielę Chrystusa Króla, chciałbym też abyśmy, jak w poprzednich latach, podziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony naszych sadów i pól, za uchronienie od kataklizmów i złych skutków anomalii pogodowych. Pamiętajmy, abyśmy nie tylko błagali Boga o błogosławieństwo, pomyślność, ochronę i ratunek. Pamiętajmy Panu Bogu też za wszystko dziękować. Wszystkich, którzy czują w sercu potrzebę podziękowania Panu Bogu zapraszam więc za tydzień na Mszę o godz. 12.00, abyśmy przeżyli w ten sposób nasze rolnicze i sadownicze parafialne dożynki, kończące sezon rocznej, ciężkiej pracy. Poświęcimy przyniesione jabłka i inne owoce, z modlitwą o błogosławieństwo dla ciężkiej pracy i trudu jakim jest produkcja owoców oraz ich przechowywanie, sortowanie i sprzedaż oraz całoroczna pielęgnacja sadów. Poświęcone jabłka i owoce zaniesiemy z powrotem do domów pragnąc w ten sposób zanieść do domów i naszych gospodarstw Boże błogosławieństwo.

6. W dniach od 3 do 10 lutego 2024 roku ks. Proboszcz z Boglewic organizuje pielgrzymkę samolotową do Włoch szlakiem sanktuariów, zapisy do końca listopada u ks. Proboszcza z Boglewic.