27.02.2022r.

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

27.02.2022 r.

1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym.  Jak pewnie zauważyliśmy gościmy Cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej „Łamiącej strzały”- obraz Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy. Zapraszam parafian i gości do gorliwej modlitwy o uwolnienie nas od kłótni, zawiści i nadmiaru złości i pokoju na świecie.  Codziennie od poniedziałku do czwartku od 16.30 możemy modlić się osobiście przed obliczem Matki Bożej, Msza Święta o godzinie 17.00 a po niej różaniec i modlitwy przewidziane z nawiedzeniem. Zapraszam w poniedziałek mieszkańców z Brzezinek i Krześniakowa, we wtorek z Rytomoczydeł i Gołębiowa, w czwartek z Nowej Wsi.

2. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

3. Przewodniczący KEP zwraca się do wiernych Kościoła i ludzi dobrej woli o przeprowadzenie ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zbiórka będzie miała miejsce w niedzielę 27 lutego (tj. dzisiaj) oraz w środę 2 marca. Zebrane środki zostaną przekazane Episkopatowi Ukrainy za pośrednictwem Caritas Polska.

4. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

5. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz: 17:00.

6. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są  wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

7. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu .

8. . W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.  Spowiedź pierwszo piątkowa od 16.00. Pierwsza droga Krzyżowa wyjątkowo o 16.30. W tym dniu żegnamy Obraz Matki Bożej : Msza Święta o 17.00 po niej procesja z przewidzianymi modlitwami

9. . W sobotę, 4 marca, przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza

10. W sobotę, o godz: 8:00 nabożeństwo z racji I soboty miesiąca

12 Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą Wielkiego Postu i pierwszą niedzielą miesiąca.

13 Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.