10,04,2022r,

NIEDZIELA PALMOWA

10.04.2022 r.

• Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Liturgia Niedzieli Palmowej z procesją rozpocznie się o godz: 12:00. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.
  • Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.
  • Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali o godz. 9:00.
  • Dziękuje paniom za ugoszczenie księży spowiedników naszych Gości, Dziękuję Paniom z Gołębiowa Wiolecie Piekarniak, Marii Rosłonek, Melanii Zalewskiej, Krystynie Trafisz, Krystynie Potyralskiej, Izie Kacprzyk, Agnieszce Rosłonkiewicz , Krystynie Stasiak.
  • Wykorzystaliśmy wczoraj  czas na „po-zimowe” i „przed-świąteczne” porządki wokół kościoła. Pogoda nam na to pozwoliła. Dziękuję  Państwu Sylwestrowi i Justynie Kozoń, Radosławowi i Zenkowi Piekarniak, Andrzejowi Tuszyńskiemu, Kamilowi Stańczykowi, Piotrowi Kołnierzakowi, Stanisławowi Celejewskiemu. Dzięki Wam, idąc w procesji z palmami, możemy cieszyć się i oglądać piękno naszego terenu przykościelnego. Dziękuję Paniom z Krześniakowa Przy drodze do Warki za posprzątanie kościoła.
  • Na kwiaty do Grobu Pana Jezusa uzbieraliśmy od:
  • mieszkańców z Brzezinek 270 zł
  • mieszkańców z Krześniakowa 665 zł ,
  • mieszkańców z Rytomoczydeł 292 zł
  • mieszkańców z Nowej Wsi 500zł
  • mieszkańców z Gołębiowa 400 zł.
  • mieszkańcówØ z Nowej Wsi Instytut 450zł
  • mieszkańców z Nowej Wsi bloki nauczycielskie 250 zł
  • Niech Pan Jezus Wam błogosławi za każdą ofiarę.
  • Dziś składka przeznaczona jest na cele gospodarcze
  • Okazja do Spowiedzi Św. w Wielki Poniedziałek i Wtorek po Mszy Świętej godz: 17:00
  • Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.
  • Wielki Czwartek
  • W naszej Parafii celebrowana jest w tym dniu Msza Św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz: 17:00, na pamiątkę Ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Św., Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz.
  • W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu. Prosimy, aby w tym dniu wywiesić flagi narodowe.
  • Wielki Piątek
  • Zachowajmy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu nie ma dyspensy; zachęca się do zachowania tego postu: powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych także w Wielką Sobotę). W godzinie Śmierci Jezusa, miłosierdzia Bożego (godz: 15:00) w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.
  • 17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
  • Wielka Sobota
  • Wielka Sobota jest dniem Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz: 9:00. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy.
  • Święcenie potraw od godz: 9.00 do11:00 co 30 minut. Do koszyczków włóżmy naczynie z wodą do poświęcenia. Jest to czas upamiętniający wstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Warto w tym dniu zachować Post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
  • W sobotni wieczór o godz: 17:00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa. Prosimy o zabranie świec na liturgię, asystę do baldachimu, straży pożarnej oraz zabranie chorągwi na Procesję Rezurekcyjną. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zachęcamy do licznego udziału wszystkich Parafian.
  • W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Św. o godz 6.00.(  Procesja Rezurekcyjna   ) 9.00.11.00,12.00. W Poniedziałek Wielkanocny także wg porządku niedzielnego. W tym dniu tradycyjnie zbieramy ofiary, które przeznaczone będą na KUL.
  • W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.
  • Bardzo proszę naszą Ochotniczą Straż Pożarną z Nowej Wsi o podjęcie, jak w poprzednich latach, straży przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz o organizację, poprowadzenie i uświetnienie oraz zapewnienie bezpieczeństwa procesji rezurekcyjnej.
  •  Zapraszam dziewczęta z naszej parafii, w wieku szkoły podstawowej, do aktywnego udziału w procesji rezurekcyjnej (sypanie kwiatów, niesienie szarf i poduszek).
  • Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej.