14.02.2021r.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

14.02.2021 r.

1. W Chrystusie istnieje jedność – jest Bogiem-człowiekiem. Wielokrotnie w Ewangelii widzimy Jezusa, który przejawia czysto ludzkie emocje i zachowania, pochyla się nad każdym człowiekiem, z wielką miłością lituje się nad ludźmi. Taki również jest Bóg: pochyla się nad każdą ludzką biedą, doskonale rozumie naszą sytuację. Każda Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Bóg jest wśród ludu. Teraz i zawsze.

2. Rozpoczynamy dzisiaj 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie spustoszenie w małżeństwach, rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie w wielu sytuacjach. Niech modlitwa i pochylenie się nad tym problemem obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości.

3. Wspominamy św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem, oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.

4. Bardzo dziękuję Parafianinowi z Brzezinek, który odśnieżył dwa razy schody do kościoła. Bardzo dziękuję Parafianinowi z Nowej Wsi , który odśnieżył nasz parking. Jestem bardzo wdzięczny za każdy taki przejaw troski naszych Parafian o nasze dobro wspólne.

5.     W tym tygodniu rozpoczyna się okres Wielkiego Postu i jest już Środa Popielcowa. Msze św. w Środę Popielcową, z posypaniem głów popiołem, odprawione zostaną o godz. 16.00 i o 17.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli nie tylko powstrzymanie się od potraw mięsnych, ale również ograniczenie liczby posiłków: tylko do trzech, w tym tylko jeden posiłek do syta. Post ścisły obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Zwyczajny post od mięsa, w Środę Popielcową i wszystkie piątki całego roku, obowiązuje od 14 roku życia aż do śmierci. W Okresie Wielkiego Postu powstrzymujemy się też od udziału w zabawach.

6. W tym tygodniu rozpoczynamy również nabożeństwa wielkopostne. Droga Krzyżowa odprawiona będzie w ten piątek o godz. 16.30. Gorzkie Żale odprawiać będziemy, jak w ubiegłych latach w niedzielę, zawsze po mszy o godz. 9.00. Za udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach można uzyskać, raz w tygodniu, odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

7. Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

8. Rekolekcje Wielkopostne w tym roku zaplanowane są na dni od 25 do 27 marca.

9. Zapowiedzi:  Młodzi chcący zawrzeć sakramentalny związek małżeński:                          Przemysław Strzelczyk kawaler i Jagoda Agnieszka Jędrzejewska panna, oboje z naszej parafii. Jeśli by ktoś wiedział o przeszkodach zawarcia tego małżeństwa jest zobowiązany do poinformowania urzędu parafialnego. Młodych polecam waszej  modlitwie.