29.01.2023r.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA

29.01.2023 r.

1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak stara i straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności i wolności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi modlitwami i ofiarami!

2. Dziękuję za rozebranie szopki mieszkańcom Cegielniowa – Nowej Wsi przy Kościele.

3. W czwartek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do Świątyni Jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. Msza Święta z błogosławieństwem świec w naszej świątyni o godz. 17:00. Podczas Mszy Św. o godz: 17:00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. będą miały poświęcone świece.

4 Ofiara na tacę przeznaczona jest na zakony klauzurowe. W głębokiej wierze naszych przodków Matka Boża Gromniczna chroniła nas zawsze od nieszczęść. „Zapalona Gromnica” to znak, naszej wiary, że „żaden grom nic nie może nam zaszkodzić”, gdyż ufamy samemu Bogu. W naszych czasach, też bardzo potrzebujemy takiej opieki i w ten dzień powierzmy Bożej Opatrzności, przez orędownictwo Matki Bożej, bezpieczeństwo naszych domów i gospodarstw zagrożonych przez skutki tak częstych w ostatnich latach kataklizmów lub anomalii pogodowych. Po komunii, po poświęceniu świec, odśpiewamy suplikacje „Święty Boże”.

5. W piątek, 3 lutego wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika, patrona chorych na gardło. Tego dnia młodzież przygotowując się do bierzmowania ma spotkanie.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Spowiedź Św. w piątek od godz: 16:30. W piątek Msza o godzinie 17.00, a w sobotę o 8.00.

7 Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego mocy w codziennym  życiu oraz opieki Matki Najświętszej